Aaaa

Hehhe

Spotkajmy się na 32. edycji targów BUDMA w Poznaniu! <- 30.01 - 02.02.2024 ->  

Organizator:

Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina

04.01.2024 09:17:16

Podziel się

Zbliżającemu się Kongresowi Budownictwa Polskiego, po raz drugi w historii wydarzenia towarzyszyć również będzie Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina. Jest to spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z Europy, poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy Ukrainy. Konwencja ma na celu omówienie sytuacji ekonomicznej Ukrainy, stanu jej budownictwa i infrastruktury oraz prezentację koncepcji i systemowych zagadnień dotyczących odbudowy Ukrainy.

 

Jest to już II edycja konwencji, która jest kontynuacją merytorycznej dyskusji nad szansami i zagrożeniami dla polskich firm budowlanych planujących uczestnictwo w powojennej odbudowie Ukrainy. Wśród wielu konferencji i kongresów poświęconych Ukrainie po zakończeniu działań wojennych, to wydarzenie wyróżnia się sprecyzowanym profilem tematycznym, czyli koncentracji na obszarze budownictwa: drogach, kolei, budownictwie energetycznym i środowiskowym, budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, materiałach, maszynach i urządzeniach budowlanych.

Podczas Konwencji, eksperci i prelegenci będą rozmawiać „bez politycznej poprawności” o realnych szansach i zagrożeniach dla polskich firm budowlanych szukających przestrzeni na rynku ukraińskim. Omówione zostaną obostrzenia prawne, problemy wynikające z braku transparentności oraz ogólnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej w Ukrainie. Przedstawią oni również zasady funkcjonowania rynku inwestycji i ich realizacji, problemy rynku pracy w Ukrainie, zasobów materiałowych i maszynowych etc.

Ważnymi aspektami debat będzie nie tylko międzynarodowa konkurencyjność i bariery w dostępie do ukraińskiego rynku budowlanego, ale także źródła finansowania inwestycji i ubezpieczeniowe instrumenty wsparcia rodzimych firm przez polski rząd.

W Konwencji wezmą udział eksperci rynku budownictwa w Polsce i Ukrainie, przedstawiciele strony rządowej i samorządowej Ukrainy, inwestorzy ukraińscy i międzynarodowi, firmy i organizacje budowlane z Ukrainy oraz polskie instytucje i agendy rządowe wspierające udział Polski w odbudowie Ukrainy.

Konwencja odbędzie się 31 stycznia 2024 r. w Poznań Congress Center na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Sprzedaż biletów na wydarzenie ruszy już wkrótce. 

Harmonogram wydarzenia

Godzina  
10:00-10:30 Oficjalne otwarcie. Wystąpienia Gości Honorowych reprezentujących Polskę i Ukrainę.
10:30-11:15
  • Geopolityczne i społeczno-gospodarcze uwarunkowania rozwoju współpracy Polski z Ukrainą.
  • Analiza sytuacji ekonomicznej Ukrainy. Podsumowanie dotychczasowej współpracy gospodarczej PL-UA oraz perspektywy realnych zmian.
11:15-12:30

I SESJA

  • Ocena dotychczasowej współpracy między Polską i Ukrainą w obszarze budownictwa - przykłady projektów zrealizowanych z sukcesem i barier we współpracy. 
  • Możliwości rozszerzenia współpracy w segmentach zarządzania, projektowania i kompleksowego wykonawstwa inwestycji budowlanych. 
  • Ocena szans na przyspieszenie reformy prawa gospodarczego Ukrainy wpływającego m.in. na inwestowanie i realizowanie inwestycji przez podmioty polskie i zagraniczne. 
12:30-12:45 Przerwa kawowa
12:45-14:15

II SESJA

  • Analiza szczegółowych potrzeb Ukrainy stricte w obszarze budownictwa i infrastruktury. Czy mamy pełne kompetencje, aby działać w tym sektorze na Ukrainie?
  • Czy warto, czy nas stać i czy mamy zasoby ludzkie, sprzętowe i materiałowe, aby wchodzić na rynek ukraiński?
  • Konkurencja firm zagranicznych wobec polskich firm budowlanych w odbudowie Ukrainy.
  • Zdolność i skłonność polskich podmiotów do tworzenia i uczestnictwa w międzynarodowych konsorcjach. 
  • Analiza korzyści i ryzyka z działalności w Ukrainie w kontekście koniunktury na polskim rynku inwestycji budowlanych i szans ekspansji polskich firm sektora budownictwa na inne rynki europejskie. 
14:15-15:00 Przerwa na lunch
15:00-16:30

III SESJA

  • Rządowe i systemowe instrumenty wsparcia finansowego dla polskich firm w realizacji celów biznesowych w Ukrainie - granty, kredyty, gwarancje ubezpieczeniowe etc. 
  • Finansowe środki międzynarodowe, w tym m.in. wsparcie z programu Unii Europejskiej "Ukraine Facility" na latach 2024-2028 - możliwość ich pozyskania przez polskich inwestorów firmy. 
  • Koncepcja odbudowy Ukrainy - ocena własnych możliwości Ukrainy, priorytety i ich umiejscowienie w perspektywie krótko- i średnioterminowej. 
  • Konkurencyjność kapitału zagranicznego. Czy jest szansa na pełne partnerstwo Ukrainy i transparentność współpracy z kapitałem międzynarodowym oraz podmiotami z zagranicy, w tym z Polski. 

Ok. 16:30

 

Podsumowanie i zakończenie obrad konwencji